فهرست بستن

شیشه های ساختمانی سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه های ساختمانی سکوریت کاربردهای فراوانی , مزایای فراوانی دارند.

استفاده از شیشه سکوریت علاوه بر محاسنی نظیر زیبایی و نورگیری به ویژه در مغازهای کوچک معایبی نیز دارد که سارقان را علاقمند خود کرده، اما راه پیشگیری سرقت از مغازه‌های دارای شیشه سکوریت که این‌روزها آمار آن نیز روبه افزایش است، چیست؟

با توجه به سیر صعودی وقوع سرقت از مغازه‌های دارای در و پنجره از جنس شیشه سکوریت به شیوه‌های مختلف لازم است مالکان این واحدهای صنفی مواردی را به منظور پیشگیری از این‌گونه سرقت‌ها مدنظر داشته باشند.


سکوریت کردن یک فرایند حرارتی است که برروی انواع شیشه ها ی رنگی ، ساده، رفلکتیو، چاپ شده و… با ضخامتهای گوناگون قابل اجرا می باشد.در سکوریت کردن شیشه فرایند شیشه را تا دمای حدود 700 درجه سانتی گراد گرم کرده و پس از طی مدت زمان خاصی که به ضخامت و نوع شیشه بستگی دارد بلافاصله تحت بادی سرد قرار می دهند که به دو سطح شیشه وزیده می شود. درمرحله سرد سازی شیشه ، لایه های بیرونی سریعتر از لایه های داخلی خنک شده که این امرموجب ایجاد تنش های دایمی ودرنتیجه استحکام شیشه می گردد. شیشه های سکوریت درمقایسه با شیشه های خام ازمقاومت بیشتری چه درمقابل ضربه و چه درمقابل شوکهای حرارتی برخوردار است ودرصورت شکسته شدن به قطعات بسیار کوچکی با لبه های صیقلی تبدیل می شود که خطرات ناشی ازبرش وآسیب دیدگی را کاهش می دهد.

 

شیشه سکوریت در جائی که استحکام، مقاومت در مقابل حرارت و ایمنی مورد نظر باشد قابل استفاده می‌باشد. عموماً شیشه سکوریت 10میل در صنعت خودرو سازی برای مقابله از خورد شدن شیشه به قطعات بزرگ از شیشه سکوریت در سمت‌ها و عقب خودرو استفاده می‌گردد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن ۲۰۱۹۰۵۱۶_۰۸۰۶۳۷-1.jpg است

مزایای استفاده از شیشه سکوریت

در مقایسه با شیشه خام با ضخامت‌های هم اندازه ، شیشه سکوریت مقاومت  بالایی در برابر شکستگی دارد . ، در حالی که می‌توان گفت مقاومت مکانیکی آن بیش از ۵ برابر می‌گردد.

 

در صورت شکست شیشه، شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه‌های صیقلی تبدیل می‌شود که قدرت برش زیاد کمتری نسبت به شیشه های معمولی دارند . این امر خطر صدمه را کاهش می‌دهد.

 

 تفاوت های اصلی شیشه سکوریت و شیشه معمولی

 استحکام و امنیت

 الگوی شکستن شیشه سکوریت

 قابلیت برش مجدد

برش شیشه سکوریت یکی از مرحله های  تولید شیشه سکوریت می باشد که تنها در مراحل تولید این شیشه ها قابل انجام است و برش شیشه سکوریت بعد از تولید قابلیت اجرایی ندارد.

 قیمت شیشه سکوریت و معمولی

به دلیل فرآیند سکوریت کردن شیشه ها، قیمت شیشه های سکوریت از شیشه های معمولی بیشتر است.

وزن شیشه سکوریت  :

بعضی افراد گمان میکنند شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، وزن بیشتری از شیشه معمولی دارد. اما در اصل ، شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ فرقی در وزن ندارند .

 

تحمل فشار شیشه

یکی از ویژگی های اصلی شیشه سکوریت تحمل فشار شیشه است . این ویژگی شیشه سکوریت باعث تشخیص آن از شیشه معمولی می شود. مقدار تحمل فشار در شیشه سکوریت بسیار زیاد است . و این ویژگی از قابلیت های شیشه سکوریت حساب می شود .

کاربرد شیشه سکوریت در ساختمان سازی

شیشه های سکوریت مناسب  برای استفاده در سازه هایی که خطر شکستگی در آنها کمتر است و به امنیت کمتری نیاز دارند می‌باشد. از جمله کاربرد های انها در ساختمان سازی

نرده شیشه ای (مکان های کم تردد)

درب شیشه ای

پارتشین شیشه ای

کابین دوش شیشه ای

پارتیشن اداری

فرایند سکوریت کردن شیشه 2

 

انواع شیشه سکوریت

شیشه سکوریت حرارت دیده:

 این شیشه در صنایع مختلفی  مورد استفاده قرار می گیرد و زمانی که لازم به محصول های مقاوم و با دوام در برابر حرارت و گرما احساس می‌شود این شیشه ها توسط کارخانه های تولیدی به کار گرفته می شوند تا کارخانه دارها بتوانند تولیدات بسیار با کیفیت و با استحکامی را به مرحله تولید برسانند.

شیشه سکوریت لمینت:

 این شیشه نوعی از شیشه لمینت است  که در لایه های آن از دو یا چند شیشه سکوریت استفاده می شود.

نصب شیشه سکوریت

قیمت شیشه سکوریت لیمینت :

قیمت این نوع شیشه به عوامل مختلفی بستگی دارد.از جمله این عوامل :

ضخامت لایه ها

ضخامت لایه pvb

ابعاد شیشه

رنگ شیشه

 

شیشه لمینت با شیشه سکوریت چه تفاوتی از نظر کاربری دارند؟

  • نصب شیشه بالکن
  • نرده های شیشه ای
  • شیشه جلویی اتومبیل
  • نمای شیشه ای ساختمان
  • کف پوش های شیشه ای

 

تا اینجا با کاربرد شیشه لمینت آشنا شدید. در ادامه محل استفاده از شیشه سکوریت را بر می شماریم.

  • ساخت پنجره های بزرگ
  • ساخت آسمان خراش ها
  • شیشه های اتومبیل

 

انواع کوره سکوریت کردن شیشه

کوره مورد استفاده برای سکوریت کردن در دو نوع کوره کانوکشن و کوره المنتال است.

 

شباهت در شفافیت:

از آنجایی که شیشه سکوریت در اصل یک محصول از شیشه معمولی است که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته است، این دو نوع شیشه هیچ تفاوتی در شفافیت و حتی رنگ با یکدیگر ندارند.