فهرست بستن

لمینت چیست؟

تماس 09127652105

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینیت نسبت به شیشه‌های معمولی از ضریب ایمنی بیشتری برخوردار است.

شیشه معمولی در اثرشکست به قطعات درشت و برنده خرد شده که می‌توانند منجر به خسارات جانی و مالی عظیم گردد.

شیشه‌های سکوریت در مقایسه با شیشه‌ های معمولی وضعیت بهتری دارند.

این شیشه‌ها در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده خرد می‌شوند که هیچ گونه خطر جانی ندارند اما به هر حال شیشه فرو می‌ریزد.

فلسفه پیدایش شیشه‌های لمینیت مرتفع نمودن این مشکل شیشه بود. در فرایند لمینیت میان دو یا چند لایه شیشه ، میان لایه‌های پلیمری قرار گرفته و کل مجموعه تحت فشار وحرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردند.

مهمترین مشخصه شیشه‌ های لمینیت الگوی شکست آنهاست. شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

شیشه لمینت

تاریخچه ساخت لمینت

شیشه لمینت در سال ۱۹۰۳ توسط یک شیمیدان فرانسوی بنام “ادوارد بندیکناس” بصورت تصادفی اختراع شد ، وی در هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد ، فلاسک شیشه‌ای پوشش داده شده با نیترات سلولز ( نوعی پلاستیک )  بعد از شکست متلاشی نشده و قطعات شکسته شده بصورت پیوسته در کنار یکدیگرباقی‌ماندند. شیمیدان فرانسوی از این مشاهده الهام گرفت و از آن جهت تهیه شیشه لمینت استفاده نمود.

ازاین اختراع برای اولین بار در جنگ جهانی اول برای تهیه شیشه ماسک گاز استفاده شد و سپس در سال ۱۹۳۹ کمپانی فورد بکاربردن شیشه لمینت را در صنعت خودرو سازی آغاز کرد.

شیشه لمینت چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت شیشه های چندلایه از ۲ لایه شیشه همراه با یک لایه میانی از جنس PVB استفاده می شود.

PVB مخفف پلی وینیل بوتیرال است که در واقع بین شیشه سکوریت لمینت قرار می گیرد و شیشه های لمینت را بوجود می آورد.

اگر همین فرآیند ، با استفاده از شیشه های غیر سکوریت و طی فرآیندی خاص انجام  شود ، شیشه تولید شده ضد گلوله نام می گیرد.

طلق بین شیشه از ریختن شیشه ها پس از شکستن جلوگیری می کند و تکه های شیشه را در کنار هم محکم نگه می دارد. به همین دلیل هیچ خطری برای انسان بوجود نمی آورد.

کاربرد این نوع شیشه ها :

شیشه‌های ضد گلوله ، ضد سرقت ، ایمن در برابر زلزله.

بانک‌ها ، بیمارستان‌ها ، استخرها ، نورگیرها و بطور کلی در ایمنی و امنیت حائز اهمیت است.

سلولهای فتوولتائیک

کف شیشه‌ای

شیشه‌های عایق صوتی

درب‌های ورودی

دکوراسیون داخلی

پنجره ساختمان‌های تجاری و مسکونی

شیشه‌های لمینت ، سه ویژه گی عایق حرارتی ، کاهش آلودگی صوتی و امنیت را به طور یکجا در بر دارند.

در اثر ضربه شدید به هیچ وجه نمی‌ریزد و چسبیده به طلق باقی می‌ماند.

میزان صوت عبوری از شیشه را در هر محدوده فرکانسی تا میزان مشخصی کاهش می‌دهند. برخی از انواع آن‌ها از عبور حدود ۹۹ درصد از اشعه مضر فرا بنفش ( UV ) نور خورشید جلوگیری می‌کنند. مانع از کاهش تدریجی رنگ پارچه‌ها ، فرش‌ها و مبلمان توسط نور خورشید می‌شوند.

شیشه لمینت رنگی

همان طور که گفته شد شیشه لمینت را می توان با استفاده از طلق ها و صفحات رنگی در بین شیشه رنگی کرد.

البته برای این کار می توان از شیشه های رنگی آماده نیز استفاده کرد. به طور معمول از شیشه های لمینت ساده و شفاف بیشتر استفاده می شود.

اما با توجه به تنوع در تولید این محصول می توان از انواع شیشه های ساده یا طرح دار سندبلاست شده نیز استفاده کرد. شیشه های رنگی یا مات نیز مقدار مقاومت یکسانی با سایر شیشه های لمینت دارند. در برخی مواقع مشتری نیاز به ایجاد یک حریم در قسمت نمای ساختمان می باشد. در این مواقع استفاده از شیشه های مات و رنگی پیشنهاد می شود.

شیشه لمینت رنگی

شیشه لمینت یا شیشه سکوریت؟

شیشه از دید نحوه تولید به دسته‌ های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود. کاربرد ، محیط مورد استفاده و ابعاد شیشه مشخص می‌کند که از کدام شیشه استفاده کنیم.

شیشه لمینت یا شیشه سکوریت نقش بسیار تأثیرگذاری در ساختمان ( عبور نور از خود ) ایفا می‌کند. قیمت هر متر مربع شیشه در شیشه لمینت و شیشه سکوریت متفاوت است.

شیشه لمینت از دو شیشه سکوریت همراه با یک‌لایه پی وی بی ساخته شده و مسلماً گران‌تر است. شیشه لمینت به دلیل استفاده از لایه پی وی بی در اثر اصابت ضربه خیلی در امنیت کامل ‌تری است.

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه لمینت

تفاوتی که شیشه لمینت یا شیشه سکوریت دارد در تغییر شکل بعد از شکسته شدن است. شیشه لمینت بعد از شکستن نمی‌ریزد و در جای خود قرار می‌گیرد ، شیشه سکوریت هم پس از شکستن در زیر شیشه خرد و به قطعات ریزی تقسیم می‌شود.

با این اوصاف در شیشه‌هایی با ابعاد بزرگ ، موقعیتی با شکنندگی بیشتر و یا موقعیت‌های حساس ( مانند استفاده از شیشه در سقف )  بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود و اگر حساسیت و ایمنی بیشتری مد نظر است شیشه لمینت گزینه بسیار مناسبی است.